Průjem

Během dne projde našimi střevy 7 - 10 litrů tekutin. Z toho je 80 - 90 % absorbováno ve střevech. Při průjmu je narušena funkce střeva, které místo vstřebávání tekutin a živin pracuje obráceně, tj. vylučuje tělní tekutiny do vnitřního prostoru střeva a výsledkem je průjem. Za průjem můžeme označit 3 a více neformovaných až vodnatě řídkých stolic za den.

Průjem není onemocnění jako takové, ale je většinou symptomem zánětu sliznice žaludku a střev nebo infekce ve střevech. Průjem může být způsoben:

  • viry
  • bakteriemi
  • parazity
  • kontaminovanou vodou nebo jídlem
  • psychickými stavy (úzkostí)
  • požitím velkého množství tekutin nebo alkoholu
  • užíváním léků

Co je průjem?

Cestovatelský průjem

Ten se může objevit, když cestujete do jiných zemí. Největší riziko je v exotických zemích a zemích s odlišnými hygienickými podmínkami. Průjem je v těchto případech způsoben bakteriemi, které jsou v jídle a pití. Nekažte si dovolenou a přibalte si Tasectan.

Průjem u děti a kojenců

Průjem u děti a kojenců

Průjem a zvracení je u kojenců mnohem závažnější než u starších dětí. Kojenci velmi snadno ztrácejí tekutiny a jsou rychle dehydratovaní. Proto neotálejte s kontaktováním svého pediatra.

U děti mezi prvním a pátým rokem života je běžné, že mají více stolic během dne. Svého praktického lékaře kontaktujte, když:

  • dítě zvrací a má průjem současně,
  • dítě má viditelně vodnatou stolici nebo stolici s příměsí krve nebo průjem přetrvává více jak 24 - 36 hodin,
  • dítě má bolesti břicha.

Doporučení při průjmu

Pijte dostatek tekutin
Průjem může způsobit dehydrataci. Mírná dehydratace je běžná. Snadno ji můžeme předejít prevencí, tj. pitím dostatku tekutin.

Jezte jako obvykle
I když se nemusíte cítit dobře, je důležité abyste se pokusili jíst v menších porcích a lehká jídla.

Vyhněte se nápojům obsahujícím hodně cukrů
Nápoje jako je kola a další šumivé nápoje mohou někdy průběh průjmu zhoršit.

Vyhněte se tučným a kořeněným jídlům
Tato jídla zhorší vaše symptomy.

Doporučení při průjmu

Vážená paní, pane,

upozorňujeme Vás, že webové stránky, na které hodláte vstoupit, nejsou určeny široké veřejnosti, neboť obsahují odborné informace o léčivých přípravcích, včetně reklamních sdělení, vztahující se k léčivým přípravkům. Tyto informace a sdělení jsou určena výhradně odborníkům dle §2a zákona č.40/1995 Sb., tedy osobám oprávněným léčivé přípravky předepisovat nebo vydávat (dále jen odborník).

Vezměte v potaz, že nejste-li odborník, vystavujete se riziku ohrožení svého zdraví, popřípadě i zdraví dalších osob, pokud byste získané informace nesprávně pochopil(a) či interpretoval(a), a to zejména reklamní sdělení, která mohou být součástí těchto stránek, či je využil(a) pro stanovení vlastní diagnózy nebo léčebného postupu, ať už ve vztahu k sobě osobně nebo ve vztahu k dalším osobám.