Probiotika, prebiotika – co to je a jak se v nich vyznat

Víte, jaký je rozdíl mezi probiotiky a prebiotiky? A které z nich jsou pro organismus důležité a proč? Přestože všechny tyto kultury jsou pro člověka velmi přínosné, avšak pojmy jako probiotika a prebiotika se lidem stále pletou. Připravili jsme pro vás přehled o probioticích a s nimi souvisejících pojmech.


PROBIOTIKA
Probiotika jsou přátelské kultury živých mikroorganismů, které jsou velmi prospěšné pro lidský organismus. Pomáhají při trávení potravy, podporují imunitu a figurují i při srážení krve, protože produkují vitamín K. Mají pozitivní účinek na střevní mikroflóru. Najdeme je například v jogurtu, kefíru nebo kvašeném zelí.
PREBIOTIKA
Prebiotika slouží jako výživa pro probiotika a zároveň vytváří vhodné podmínky pro jejich růst. Jedná se o typ rozpustné vlákniny, kterou naše tělo nedokáže strávit. Zdroji prebiotik jsou tyto potraviny: oves, ječmen nebo jogurt.
POSTBIOTIKA
Postbiotika jsou výsledkem práce bakterií během metabolického procesu a zbylé části buněk prospěšných bakterií. Mohou oslabit nepřátelské bakterie a tím pomoci v prevenci infekcí a nemocí.
SYNBIOTIKA
Synbiotika jsou kombinací probiotik a prebiotik. Tyto dvě složky mezi sebou spolupracují. Například jogurt obsahuje obě tyto složky, je tedy synbiotickou potravinou.
EUBIOTIKA
Eubiotika jsou látky upravující složení bakteriální střevní flóry. Jsou doplňkem při léčbě některých trávicích obtíží. Patří sem i všechny výše uvedené skupiny.

Jak probiotika ve střevě fungují

Probiotika jsou předmětem mnoha výzkumů a stále většího počtu studií, které prokázaly, že jsou značně přínosná, pokud jde o trvaní průjmu a četnost stolice.Probiotika jsou předmětem mnoha výzkumů a stále většího počtu studií, které prokázaly, že jsou značně přínosná, pokud jde o trvání průjmu a četnost stolice.1

Mezi hlavní mechanismy působení probiotik patří1:

 • obnovení povrchu střevní sliznice, tzv. epiteliální bariéry,
 • přilnutí ke střevní sliznici,
 • vyloučení nepřátelských mikroorganismů,
 • tvorba antimikrobiálních látek,
 • posílení obranného systému střeva.

Co jsou tyndalizovaná probiotika

Tyndalizace je speciální tepelná úprava probiotik. Tyndalizovaná probiotika si zachovávají výhody probiotik a zároveň jsou úpravou zbaveny jejich nevýhod.

Tato probiotika pozitivně ovlivňují střevní mikroflóru a délku průjmu protože:

 • přilnou ke střevní sliznici,
 • brání přilnutí a přerůstání nepřátelských mikrobů (virů, bakterií aj.),
 • podporují obranyschopnost střev a obnovení přirozené střevní mikroflóry.

Vyzkoušejte Tasectan DUODvojí účinek v jednom balení

 • Rychle vyřeší akutní průjem
 • Potlačují příznaky provázející průjem, jako jsou bolest břicha a křeče
 • Přírodní cestou obnovuje přirozenou funkci střev a střevní mikroflóru
 • Sáčky mohou už děti od narození


Tasectan

Objednejte teď a dejte vale Vašim problémům.

Hlášení nežádoucích účinků a stížností na kvalitu zdravotnických prostředků:
czech.mdcomplaints@bauschhealth.com

Vážená paní, pane,

upozorňujeme Vás, že webové stránky, na které hodláte vstoupit, nejsou určeny široké veřejnosti, neboť obsahují odborné informace o léčivých přípravcích, včetně reklamních sdělení, vztahující se k léčivým přípravkům. Tyto informace a sdělení jsou určena výhradně odborníkům dle §2a zákona č.40/1995 Sb., tedy osobám oprávněným léčivé přípravky předepisovat nebo vydávat (dále jen odborník).

Vezměte v potaz, že nejste-li odborník, vystavujete se riziku ohrožení svého zdraví, popřípadě i zdraví dalších osob, pokud byste získané informace nesprávně pochopil(a) či interpretoval(a), a to zejména reklamní sdělení, která mohou být součástí těchto stránek, či je využil(a) pro stanovení vlastní diagnózy nebo léčebného postupu, ať už ve vztahu k sobě osobně nebo ve vztahu k dalším osobám.