Průjem a jeho léčba

Průjem


Průjem: nepříjemná záležitost, se kterou se ale můžete rychle vypořádat


Měl jej asi každý, nejčastější je v horkých letních měsících, ale setkáme se s ním celoročně. Nevyhýbá se malým dětem, ani dospělým. Řeč je o průjmu. I když je akutní průjem nepříjemný, většinou netrvá dlouho, a navíc existují moderní a šetrné přípravky, pomocí kterých jej lze řešit. Přečtěte si, co průjem způsobuje a co na něj zabírá.


Průjem

Akutní průjem sám o sobě není onemocnění, většinou je to příznak zánětu – třeba sliznice žaludku či střev nebo infekce ve střevech. Těmi běžně projde velké množství tekutin – denně 7 až 10 litrů vody. Běžně se 98 % těchto tekutin vstřebá, při průjmu je ale tato funkce narušena. Dojde k tomu tak, že viry nebo bakterie překonají střevní mikroflóru (to jsou bakterie, které běžně žijí ve střevech a prospívají našemu tělu), přilnou k buňkám střevní sliznice a způsobí zánět. Vlivem těchto změn dojde k narušení střevního povrchu a viry nebo bakterie mají otevřenou cestu do krve. Tělo se samozřejmě brání. Zjednodušeně řečeno - snaží se nepřátelské mikroby vyplavit. Průjem je vlastně obranný mechanismus našeho organismu proti nepřátelským mikrobům. Střevní infekci kromě toho někdy doprovází zvracení, bolest břicha, únava, nechutenství, někdy se přidá i zvýšená teplota.


Průjem

Příčiny se různí


A co bývá příčinou průjmu? Ty mohou být různé – kromě virů a bakterií můžeme mluvit i o parazitech, kontaminované vodě a jídlu (to se stává nejčastěji při cestování do exotických zemí), někdy mohou průjem spustit psychické stavy (třeba úzkost), požití velkého množství tekutin či alkoholu, případně se objevuje i jako vedlejší účinek léků. Pokud vodnatý průjem trvá déle než tři dny, doprovází jej horečka, jestliže ve stolici najdeme krev nebo trpíme jiným závažným onemocněním, jako je třeba cukrovka nebo choroby ledvin, měli bychom určitě vyhledat lékaře.


Kromě akutního průjmu se ještě setkáváme s průjmem chronickým. Ten trvá nejčastěji 14 dní a více a bývá vedle infekcí způsobován například potravinovými alergiemi či intolerancemi nebo chronickými střevními záněty.

Doporučení při průjmu - lehká jídla a hodně tekutin

  • Pijte dostatek tekutin
    Průjem může způsobit dehydrataci. Mírná dehydratace je běžná. Snadno ji můžeme předejít prevencí a pít dostatek tekutin.
  • Jezte jako obvykle

    I když se nemusíte cítit dobře, je důležité, abyste se pokusili jíst v menších porcích a lehká jídla.

  • Vyhněte se nápojům obsahujícím hodně cukru

    Nápoje jako je kola a další šumivé nápoje mohou někdy průběh průjmu zhoršit.

  • Vyhněte se tučným a kořeněným jídlům

    Rozhodně není vhodné sahat po smažených jídlech nebo majonéze a živočišných tucích.


Průjem

U průjmu je obzvláště důležitá prevence. A tou je v tomto případě zejména správné dodržování hygienických návyků, konkrétně důkladné mytí rukou zejména při manipulaci s jídlem.


Tasectan sáčky

Úleva díky moderním přípravkům

Dobrou zprávou je, že pokud nás už postihne akutní průjem, většinou rychle, během několika dnů odezní. A navíc existují moderní a účinní pomocníci, díky kterým se nám uleví rychleji. Takovým je například Tasectan Duo. Je to novinka na českém trhu a jeho velkou výhodou je, že působí rychle bez ohledu na původ průjmu a šetrně obnovuje funkci střev.


Funguje na bázi látek přírodního původu, konkrétně tanátu želatiny (kombinace kyseliny tanové a přírodní bílkoviny želatiny). Ten působí tak, že v našich střevech vytvoří ochranný film, který brání před napadením nepřátelskými mikroby a jejich jedovatými produkty (toxiny). Dále neutralizuje zánětlivé procesy a odvádí škodliviny rychle ven z těla. Tím navrací střevu jeho přirozenou funkci a schopnost zpracovávat živiny a tekutiny. Kromě toho je také ještě vylepšený tyndalizovanými probiotiky. Ta podporují obnovu přirozené střevní mikroflóry a brání přilnavosti nepřátelských mikrobů. Tasectan DUO je možné použít i při chronických průjmech.

Průjem u dětí a kojenců

Přísná dieta a podávání černého čaje při průjmu jsou zvyklosti předávané generacemi. Dnešní medicína má na stravu a doplňování tekutin zcela odlišný pohled. Přečtěte si aktuální doporučení:

  • Plně kojené děti
    Kojení nepřerušujte, dítě kojte v kratších intervalech, aby se nahradila ztráta tekutin a mezi kojením navíc podávejte orální rehydratační roztok v množství 10 ml/kg tělesné hmotnosti dítěte na každou stolici či zvracení.
  • Děti výhradně na náhradní umělé výživě
    První 4 hodiny optimálně podávejte dítěti orální rehydratační roztok. Poté pokračujte s náhradní umělou výživou dle zvyklostí, a navíc podávejte orální rehydratační roztok dle doporučení lékaře.
  • Děti na náhradní umělé výživě, již přikrmované
    První 4 hodiny optimálně podávejte dítěti orální rehydratační roztok. Poté podávejte náhradní umělou výživou a příkrmy v obvyklém množství (rýže, mrkvové pyré, bramborová kaše, banán, krůta, kuře). Navíc podávejte orální rehydratační roztok dle doporučení lékaře.
  • Batolata a děti starší
    První 4 hodiny optimálně podávejte dítěti orální rehydratační roztok. Následně podávejte rýži, banány, škrábaná jablka, brambory, kuřecí maso, starší pečivo v malých porcích. Navíc podávejte orální rehydratační roztok dle doporučení lékaře.

Průjem u děti a kojenců

Kdy kontaktovat dětského lékaře?

Kdy kontaktovat dětského lékaře?

Průjem a zvracení je u kojenců mnohem závažnější než u starších dětí. Kojenci velmi snadno ztrácejí tekutiny a jsou rychle dehydratovaní. Proto neotálejte s kontaktováním svého pediatra.


U děti mezi prvním a pátým rokem života je běžné, že mají více stolic během dne. Svého praktického lékaře kontaktujte, když:

  • dítě zvrací a má průjem současně,
  • dítě má viditelně vodnatou stolici nebo stolici s příměsí krve nebo průjem přetrvává více než 24 - 36 hodin,
  • dítě má bolesti břicha.

A jaké jsou nejčastější chyby při stravování dětí během průjmu?

  • Přerušení kojení
  • Ředění mléka
  • Zajišťovat zvýšený příjem tekutin čajem, kolou a jinými slazenými nápoji
  • Hladovění 12 a více hodin

Probiotika, prebiotika, ...

Co jsou probiotika asi dnes již většina z nás ví, ale velká část z nás se stále ztrácí v pojmech jako prebiotika, postbiotika apod. Proto jsme se poradili s odborníky a připravili jednoduchý přehled:


Probiotika
Živé přátelské bakterie v potravinách (zvláště bakterie mléčného kvašení), které mimo jiné mají pozitivní účinek na střevní mikroflóru. Najdeme je například v jogurtu.
Prebiotika
Výživa pro probiotika. Jedná se o typ rozpustné vlákniny, kterou naše tělo nedokáže strávit.
postbiotika
Výsledek práce bakterií během metabolického procesu a zbylé části buněk prospěšných bakterií. Mohou oslabit nepřátelské bakterie a tím pomoci v prevenci infekcí a nemocí.
Synbiotika
Kombinace probiotik a prebiotik.
Eubiotika
Látky upravující složení bakteriální střevní flóry. Patří sem i všechny výše uvedené skupiny.

Jak probiotika ve střevě fungují

Probiotika jsou předmětem mnoha výzkumů a stále většího počtu studií, které prokázaly, že jsou značně přínosná, pokud jde o trvaní průjmu a četnost stolice.1

Mezi hlavní mechanismy působení probiotik patří1:

  • obnovení povrchu střevní sliznice, tzv. epiteliální bariéry
  • přilnutí ke střevní sliznici
  • vyloučení nepřátelských mikroorganismů
  • tvorba antimikrobiálních látek
  • posílení obranného systému střeva

Tyndalizovaná probiotika

Pozitivně ovlivňují střevní mikroflóru a délku průjmu:

  • Přilnou ke střevní sliznici
  • Brání přilnutí a přerůstání nepřátelských mikrobů (virů, bakterií aj.)
  • Podporují obranyschopnost střev a obnovení přirozené střevní mikroflóry

Tyndalizace je speciální tepelná úprava probiotik.

Tyndalizovaná probiotika si zachovávají výhody probiotik a zároveň jsou úpravou zbaveny jejich nevýhod.

ZDROJE:

  1. Bermudez-Brito M.et al. Probiotic Mechanisms of Action. Ann Nutr Metab 2012; 61:160-174.
  2. Stanghellini V.: The mucosal barrier and its dysfunctions: recent evidence and new therapeutic approaches, Journal of Health Science 2016(9):1-15.
  3. Salvini F. Un nuovo approccio al trattamento della diarrea in pediatria: tannato di gelatina e batteri tindalizzati. Supplemento a Mondo Pediatrico n° 4, settembre 2017.
  4. Wagner RD et al. Probiotic effects of feeding heat-killed Laclobacillus acidophilus and Lactobacillus casei to Candida albicans-colonized immunodeficient mice. J Food Prot. 2000 May;63(S):638-44.

Vyzkoušejte Tasectan DUO



Dvojí účinek v jednom balení

  • Rychle vyřeší akutní průjem
  • Potlačují příznaky provázející průjem, jako jsou bolest břicha a křeče
  • Přírodní cestou obnovuje přirozenou funkci střev a střevní mikroflóru
  • Sáčky mohou už děti od narození


Tasectan

Objednejte teď a dejte vale Vašim problémům.

Hlášení nežádoucích účinků a stížností na kvalitu zdravotnických prostředků:
czech.mdcomplaints@bauschhealth.com

Vážená paní, pane,

upozorňujeme Vás, že webové stránky, na které hodláte vstoupit, nejsou určeny široké veřejnosti, neboť obsahují odborné informace o léčivých přípravcích, včetně reklamních sdělení, vztahující se k léčivým přípravkům. Tyto informace a sdělení jsou určena výhradně odborníkům dle §2a zákona č.40/1995 Sb., tedy osobám oprávněným léčivé přípravky předepisovat nebo vydávat (dále jen odborník).

Vezměte v potaz, že nejste-li odborník, vystavujete se riziku ohrožení svého zdraví, popřípadě i zdraví dalších osob, pokud byste získané informace nesprávně pochopil(a) či interpretoval(a), a to zejména reklamní sdělení, která mohou být součástí těchto stránek, či je využil(a) pro stanovení vlastní diagnózy nebo léčebného postupu, ať už ve vztahu k sobě osobně nebo ve vztahu k dalším osobám.