Průjem a letní grilování: Jak mu předcházet a co na něj platí

Teplé letní měsíce si bez dobrého jídla a pití v podstatě nedovedeme představit. A jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak si obojí vychutnat, je grilování. To ale s sebou nese i nástrahy – třeba v podobě nepříjemného průjmu, který si můžeme přivodit zejména z nedostatečně tepelně upraveného nebo kontaminovaného masa. Víte, jak problémům předejít nebo co dělat, když už vás postihnou?

Střevní onemocnění nejsou, hlavně v létě, žádnou vzácností. Infekce, které se projevují zvracením, průjmem, bolestmi břicha nebo někdy také zvýšenou teplotou, patří mezi vůbec nejběžnější nemoci. Podle statistik ročně potrápí 50 až 70 tisíc Čechů. Většinou je způsobují bakterie – poslední dobou jsou čím dál tím častější ty z rodu Campylobacter. Při grilování je určitě nejrizikovější potravinou maso (a především drůbeží), potíže ale mohou způsobit i různé dipy s majonézou nebo mléčné výrobky.

Grilování

Prevence je základ

Vhodná preventivní opatření před grilováním mohou pomoct průjmům a zažívacím potížím zabránit. Prvním z nich je dodržování hygienických pravidel: myjte si ruce vždy, když se chystáte jít pracovat s jídlem jako takovým, a především se syrovým masem. Zároveň je důležité udržovat vaše steaky nebo jiné dobroty co nejdéle v chladu: z ledničky je vytáhněte až těsně před opékáním. Zejména v horkém letním počasí se totiž bakterie množí až nebezpečně rychle.

Mnoho lidí zapomíná na možnost křížové kontaminace: ze syrového masa se na již opečené mohou přenést mikroorganismy, které způsobují průjem. Dbejme proto na to, aby se čerstvé steaky těch opečených nedotýkaly, stejně tak jako mysleme na to, aby se již hotové kousky nekrájely na prkýnkách, kde se předtím zpracovávalo čerstvé maso. A zamezit bychom měli i kontaktu neopečeného masa například se zeleninou nebo bramborami. V neposlední řadě také musíme myslet na to, aby vše bylo dostatečně tepelně upravené. Steak je hotový, pokud je jeho povrch červený, jeho vnitřek je horký a teče z něj čirá masová šťáva. Snadno to zkontrolujeme, pokud jej v jeho nejtlustější části rozkrojíme. Pokud si chceme být úplně jistí, můžeme využít kuchyňský teploměr. Když jej zapíchneme do masa, zjistíme, jaká je jeho vnitřní teplota: uvádí se, že aby bylo bezpečné, mělo by mít vnitřní teplotu 74 °C.

Grilování

Dbejte na pitný režim a vybírejte si lehké pokrmy

A co dělat v případě, že nás střevní infekce i přes všechna preventivní opatření postihne? Lidé, které trápí průjem, jsou nejčastěji ohroženi dehydratací. Mírná dehydratace je běžná, ale můžeme jí předejít pitím dostatečného množství tekutin. Nejlepší je voda nebo neslazený bylinkový či ovocný čaj, případně si můžeme pomoct speciálními rehydratačními roztoky, které se prodávají v lékárně. Naopak nedoporučují se tekutiny obsahující hodně cukru – například kola nebo jiné šumivé nápoje. Nepomůže ani káva. Co se týká potravin, je důležité, abychom se pokusili jíst v menších porcích lehká jídla. Rozhodně se nedoporučují kořeněné nebo tučné pokrmy, po kterých by nám mohlo být ještě hůře.

Přátele

Zkontrolujte svoji domácí lékárničku

Pro všechny případy se vyplatí mít doma přípravky, které rychle a spolehlivě zastaví průjem. Ukazuje se, že v této oblasti jsme opravdu zodpovědní: podobné pomocníky si obstaráváme zhruba jednou až dvakrát ročně a každý druhý je nakupuje raději preventivně do zásoby. A před letní sezónou, která klade na naše zažívání větší nároky, se rozhodně vyplatí si naši domácí lékárničku zkontrolovat a případně doplnit.

Pro 93 % lidí je nejdůležitější, aby léky rychle zastavily průjem a ulevily od bolestí břicha. Tak účinkuje zdravotnický prostředek Tasectan. Obsahuje totiž tanát želatiny, který působí tak, že vytvoří na střevní sliznici ochranný film, který chrání střevní stěny a další orgány před nepřátelskými mikroby i dráždivými složkami potravy. Neutralizuje zánětlivé procesy ve střevě a eliminuje škodlivé látky ve střevě tím, že podporuje jejich rychlejší odchod z těla.

Nejenže rychle* vyřeší akutní průjem včetně jeho doprovodných příznaků, jako jsou bolesti břicha a křeče, zároveň také šetrně obnoví funkci střev.

Tasectan vám spolehlivě pomůže, ať už je příčinou průjmu cokoliv. Volit můžete ze dvou forem: z tablet pro dospělé nebo ze sáčků, které jsou vhodné i pro děti od narození

Přejeme vám příjemné letní dny bez zažívacích potíží!

Lékarnička

Hlášení nežádoucích účinků a stížností na kvalitu zdravotnických prostředků:
czech.mdcomplaints@bauschhealth.com

Čtěte pečlivě návod k použití a informace o bezpečném používání. Tasectan je zdravotnický prostředek určený k obnově fyziologické funkce střevní stěny. Číslo notifikované osoby: 0373.
*Podle výsledků klinických studií účinkuje tanát želatiny již do 12 hodin.