Průjem a letní grilování: Jak mu předcházet a co na něj platí

Teplé letní měsíce si bez dobrého jídla a pití v podstatě nedovedeme představit. A jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak si obojí vychutnat, je grilování. To ale s sebou nese i nástrahy – třeba v podobě nepříjemného průjmu, který si můžeme přivodit zejména z nedostatečně tepelně upraveného nebo kontaminovaného masa. Víte, jak problémům předejít nebo co dělat, když už vás postihnou?

Střevní onemocnění nejsou, hlavně v létě, žádnou vzácností. Infekce, které se projevují zvracením, průjmem, bolestmi břicha nebo někdy také zvýšenou teplotou, patří mezi vůbec nejběžnější nemoci. Podle statistik ročně potrápí 50 až 70 tisíc Čechů. Většinou je způsobují bakterie – poslední dobou jsou čím dál tím častější ty z rodu Campylobacter. Při grilování je určitě nejrizikovější potravinou maso (a především drůbeží), potíže ale mohou způsobit i různé dipy s majonézou nebo mléčné výrobky.


Grilování

Grilování

Prevence je základ

Vhodná preventivní opatření před grilováním mohou pomoct průjmům a zažívacím potížím zabránit. Prvním z nich je dodržování hygienických pravidel: myjte si ruce vždy, když se chystáte jít pracovat s jídlem jako takovým, a především se syrovým masem. Zároveň je důležité udržovat vaše steaky nebo jiné dobroty co nejdéle v chladu: z ledničky je vytáhněte až těsně před opékáním. Zejména v horkém letním počasí se totiž bakterie množí až nebezpečně rychle.

Mnoho lidí zapomíná na možnost křížové kontaminace: ze syrového masa se na již opečené mohou přenést mikroorganismy, které způsobují průjem. Dbejme proto na to, aby se čerstvé steaky těch opečených nedotýkaly, stejně tak jako mysleme na to, aby se již hotové kousky nekrájely na prkýncích, kde se předtím zpracovávalo čerstvé maso. A zamezit bychom měli i kontaktu neopečeného masa například se zeleninou nebo bramborami. V neposlední řadě také musíme myslet na to, aby vše bylo dostatečně tepelně upravené. Steak je hotový, pokud je jeho povrch červený, jeho vnitřek je horký a teče z něj čirá masová šťáva. Snadno to zkontrolujeme, pokud jej v jeho nejtlustější části rozkrojíme. Pokud si chceme být úplně jistí, můžeme využít kuchyňský teploměr. Když jej zapíchneme do masa, zjistíme, jaká je jeho vnitřní teplota: uvádí se, že aby bylo bezpečné, mělo by mít vnitřní teplotu 74 °C.

Dbejte na pitný režim a vybírejte si lehké pokrmy

A co dělat v případě, že nás střevní infekce i přes všechna preventivní opatření postihne? Lidé, které trápí průjem, jsou nejčastěji ohroženi dehydratací. Mírná dehydratace je běžná, ale můžeme jí předejít pitím dostatečného množství tekutin. Nejlepší je voda nebo neslazený bylinkový či ovocný čaj, případně si můžeme pomoct speciálními rehydratačními roztoky, které se prodávají v lékárně. Naopak nedoporučují se tekutiny obsahující hodně cukru – například kola nebo jiné šumivé nápoje. Nepomůže ani káva nebo černý čaj. Co se týká potravin, je důležité, abychom se pokusili jíst v menších porcích lehká jídla. Rozhodně se nedoporučují kořeněné nebo tučné pokrmy, po kterých by nám mohlo být ještě hůře.


Přátele

Zkontrolujte svoji domácí lékárničku

Pro všechny případy se vyplatí mít doma přípravky, které spolehlivě a šetrně průjem zastaví. Ukazuje se, že v této oblasti jsme opravdu zodpovědní: podobné pomocníky si obstaráváme zhruba jednou až dvakrát ročně a každý druhý je nakupuje raději preventivně do zásoby. A před letní sezónou, která klade na naše zažívání větší nároky, se rozhodně vyplatí si naši domácí lékárničku zkontrolovat a případně doplnit. Pro 93 % lidí je nejdůležitější, aby léky rychle zastavily průjem a ulevily od bolestí břicha. Tak účinkuje novinka na trhu, zdravotnický prostředek Tasectan DUO, který také působí jako prevence. Funguje na bázi látek přírodního původu, konkrétně tanátu želatiny (kombinace kyseliny tanové a přírodní bílkoviny želatiny). Ten v našich střevech vytvoří ochranný film, který brání před napadením dalšími patogeny a toxiny. Díky tomu rychle vyřeší akutní průjem a šetrně obnoví přirozenou funkci střev, potlačuje také bolest břicha a křeče, které průjem doprovázejí. Jeho výhodou je, že působí na všechny průjmy bez ohledu na jejich původce, takže vám pomůže i při potížích, které zavinilo něco jiného. A volit můžete ze dvou forem: z tablet pro dospělé nebo ze sáčků, které jsou vhodné i pro děti od narození.

Přejeme vám příjemné letní dny bez zažívacích potíží!Vyzkoušejte Tasectan DUODvojí účinek v jednom balení

  • Rychle vyřeší akutní průjem
  • Potlačují příznaky provázející průjem, jako jsou bolest břicha a křeče
  • Přírodní cestou obnovuje přirozenou funkci střev a střevní mikroflóru
  • Sáčky mohou už děti od narození


Tasectan

Objednejte teď a dejte vale Vašim problémům.

Hlášení nežádoucích účinků a stížností na kvalitu zdravotnických prostředků:
czech.mdcomplaints@bauschhealth.com

Vážená paní, pane,

upozorňujeme Vás, že webové stránky, na které hodláte vstoupit, nejsou určeny široké veřejnosti, neboť obsahují odborné informace o léčivých přípravcích, včetně reklamních sdělení, vztahující se k léčivým přípravkům. Tyto informace a sdělení jsou určena výhradně odborníkům dle §2a zákona č.40/1995 Sb., tedy osobám oprávněným léčivé přípravky předepisovat nebo vydávat (dále jen odborník).

Vezměte v potaz, že nejste-li odborník, vystavujete se riziku ohrožení svého zdraví, popřípadě i zdraví dalších osob, pokud byste získané informace nesprávně pochopil(a) či interpretoval(a), a to zejména reklamní sdělení, která mohou být součástí těchto stránek, či je využil(a) pro stanovení vlastní diagnózy nebo léčebného postupu, ať už ve vztahu k sobě osobně nebo ve vztahu k dalším osobám.