Cestovatelský průjem


Cestování se stává stále důležitější součástí našich životů. Každoročně se do zahraničí vydává 5 milionů Čechů a Češek, a to po celém světě. Jenže dovolená s sebou nese zdravotní rizika, a proto je důležité myslet nejen na bezpečnostní, ale i hygienické zásady. Mezi nejčastější onemocnění, kterými cestovatelé trpí, patří průjmy.

Jaké jsou příčiny cestovatelského průjmu?


Příčin nepříjemného cestovatelského společníka je více. Přechod na nezvyklou stravu (zejména ostré, kořeněné dobroty), stres z balení, dlouhé cesty, péči o potomky nebo třeba jen prostá únava z cestovatelských aktivit. Závažnější nebezpečí na nás čeká v podobě nákazy viry, bakteriemi nebo prvoky, kterým se daří ve stravě připravované v nehygienických podmínkách. Nepříjemně překvapit nás mohou průjmy způsobené salmonelami (salmonelózy), shigelami (úplavice), bakteriemi Escherichia coli nebo prvokem Girdia lamblia (giardiózy).


Jaké jsou příčiny cestovatelského průjmu?

Jak se mu vyhnout?


Cestovatelskému průjmu se můžete vyhnout dodržováním základních hygienických preventivních opatření. Již před cestou si na hygienické stanici nebo u svého praktického lékaře zjistěte, zda existuje nějaké doporučené očkování pro oblast, kterou chcete navštívit.


Cestovatelský průjem a jak se mu vyhnout?

K základním doporučením v cílové destinaci patří:

 • Používání balené vody jak na pití, tak například na omývání ovoce nebo čištění zubů. Zkušení cestovatelé doporučují zkontrolovat, zda jsou nápoje neporušené, nebo se nedotýkat ručníků na společných toaletách.
 • Pečlivé umývání rukou (pokud není k dispozici voda, radí se používat antibakteriální gel).
 • Rizikovým bývá led v chlazených nápojích.
 • Jíst pouze oloupané ovoce omyté nezávadnou vodou.
 • Nejíst syrovou zeleninu a zmrzlinu.
 • Vyhýbat se tepelně nezpracovaným potravinám, především masu v syrovém stavu.
 • Vyvarovat se kontaktu s volně se pohybujícími zvířaty.

Zásady se běžně shrnují do šesti „O“ (obchod, originál, otevřít, oloupat, omýt, ovařit).

Co nesmí chybět v cestovatelské lékárničce?

 • Účinný prostředek proti průjmům. Například zdravotnický prostředek Tasectan DUO působí také jako prevence.
 • Léky proti bolesti
 • Dezinfekční gel
 • Náplasti, obinadla nebo jiný obvazový materiál
 • Nůžky a pinzeta
 • Opalovací krémy a krémy na spáleniny od slunce
 • Repelenty a masti na ošetření kůže po bodnutí hmyzem
 • Sluneční brýle, případně náhradní dioptrické brýle
 • Veškeré léky, které užíváte nebo můžete vy osobně při cestách potřebovat

Co nesmí chybět v cestovatelské lékárničce?

Antibiotika ano, ale…

Cestovatelé, především do exotických zemí, si také hojně nechávají předepisovat antibiotika. I tady je dobré si uvědomit, že antibiotika působí pouze na průjmy bakteriálního původu a že by se měla užívat pouze v oblastech, kde není dostupná bezprostřední lékařská péče.

Používejte moderní přípravky léčby

Co zabíralo na průjmy vašim rodičům, už nemusí nyní fungovat. Hojně užívané přípravky s obsahem kloroxinu, které jsou na trhu od 50. let minulého století, zabírají v současnosti už jen na relativně malou část infekčních průjmů. Ono totiž stejně jako se vyvíjí lidstvo, vyvíjí se i původci průjmu. Častými původci jsou teď převážně viry (u dětí na prvním místě) a bakterie (např. Campylobacter, Salmonella nebo E.coli).

Moderní způsob léčby průjmu vám poskytne zdravotnický prostředek Tasectan DUO. Je ideálním společníkem na vaše cesty, protože účinkuje na všechny typy průjmu a vy pak nemusíte řešit jejich původ. Nejenže rychle vyřeší akutní průjem včetně jeho doprovodných příznaků, jako jsou bolesti břicha a křeče, a zároveň šetrně obnoví funkci střev i střevní mikroflóry. Základní rada při nákupu přípravku na průjem zní: zeptejte se na radu lékárníka.

Vyzkoušejte Tasectan DUODvojí účinek v jednom balení

 • Rychle vyřeší akutní průjem
 • Potlačují příznaky provázející průjem, jako jsou bolest břicha a křeče
 • Přírodní cestou obnovuje přirozenou funkci střev a střevní mikroflóru
 • Sáčky mohou už děti od narození


Tasectan

Objednejte teď a dejte vale Vašim problémům.

Hlášení nežádoucích účinků a stížností na kvalitu zdravotnických prostředků:
czech.mdcomplaints@bauschhealth.com

Vážená paní, pane,

upozorňujeme Vás, že webové stránky, na které hodláte vstoupit, nejsou určeny široké veřejnosti, neboť obsahují odborné informace o léčivých přípravcích, včetně reklamních sdělení, vztahující se k léčivým přípravkům. Tyto informace a sdělení jsou určena výhradně odborníkům dle §2a zákona č.40/1995 Sb., tedy osobám oprávněným léčivé přípravky předepisovat nebo vydávat (dále jen odborník).

Vezměte v potaz, že nejste-li odborník, vystavujete se riziku ohrožení svého zdraví, popřípadě i zdraví dalších osob, pokud byste získané informace nesprávně pochopil(a) či interpretoval(a), a to zejména reklamní sdělení, která mohou být součástí těchto stránek, či je využil(a) pro stanovení vlastní diagnózy nebo léčebného postupu, ať už ve vztahu k sobě osobně nebo ve vztahu k dalším osobám.