Cestovatelský průjem


Cestování se stává stále důležitější součástí našich životů. Každoročně se do zahraničí vydává 5 milionů Čechů a Češek, a to po celém světě. Jenže dovolená s sebou nese zdravotní rizika, a proto je důležité myslet nejen na bezpečnostní, ale i hygienické zásady. Mezi nejčastější onemocnění, kterými cestovatelé trpí, patří průjmy.

letadlo, kufr

Průběh průjmu

Průjem se objevuje náhle v podobě 3 až 5 vodnatých a neforemných stolic za den. Časté vyprazdňování může být doprovázeno křečemi či bolestmi v břiše, nevolností, slabostí a případně horečkou.

Jaké jsou příčiny cestovatelského průjmu?

Muž a žena na plážových lehátkách

Příčin nepříjemného cestovatelského společníka je více.

Nejčastěji bývá průjem způsoben viry a bakteriemi, kterým se daří ve stravě připravované v nehygienických podmínkách.

Nepříjemně překvapit mohou průjmy způsobené zejména salmonelami (salmonelózy), shigelami (úplavice), bakteriemi Escherichia coli nebo prvokem Girdia lamblia (giardiózy).

Další příčinou průjmu může být přechod na nezvyklou stravu (zejména ostré, kořeněné dobroty), stres z balení, dlouhé cesty, péči o potomky nebo třeba prostá únava z cestovatelských aktivit.

Jak se vyhnout cestovatelskému průjmu?

Cestovatelskému průjmu se můžete vyhnout dodržováním základních hygienických preventivních opatření. Již před cestou si na hygienické stanici nebo u svého praktického lékaře zjistěte, zda existuje nějaké doporučené očkování pro oblast, kterou chcete navštívit.

K základním doporučením v cílové destinaci patří:

  • Používání balené vody jak na pití, tak například na omývání ovoce nebo čištění zubů. Zkušení cestovatelé doporučují zkontrolovat, zda jsou balení nápojů neporušená.
  • Pečlivé umývání rukou. Pokud není k dispozici voda, používat antibakteriální gel.
  • Nedotýkání se ručníků na společných toaletách.
  • Dávat pozor na led v chlazených nápojích.
  • Jíst pouze oloupané ovoce omyté nezávadnou vodou.
  • Nejíst syrovou zeleninu a zmrzlinu.
  • Vyhýbat se tepelně nezpracovaným potravinám, především masu v syrovém stavu.
  • Vyvarovat se kontaktu s volně se pohybujícími zvířaty.

Zásady se běžně shrnují do šesti „O“ – obchod, originál, otevřít, oloupat, omýt, ovařit.

Žena držící se za bříško

Co nesmí chybět v cestovatelské lékárničce?

Abyste předešli možným rizikům onemocnění na cestách, nezapomeňte si pečlivě zabalit také lékárničku. Cestovatelská lékárnička by měla obsahovat:

  • účinný prostředek proti průjmům,
  • léky proti bolesti,
  • dezinfekční gel,
  • náplasti, obinadla nebo jiný obvazový materiál,
  • nůžky a pinzetu,
  • opalovací krémy a krémy na spáleniny od slunce,
  • repelenty a masti na ošetření kůže po bodnutí hmyzem,
  • sluneční brýle, případně náhradní dioptrické brýle,
  • veškeré léky, které užíváte nebo můžete vy osobně při cestách potřebovat.
Žena držící lékarničku

Léčba průjmu na cestách

Příčinou cestovatelského průjmu jsou převážně viry a bakterie, které se v závislosti na destinaci liší. Proto je nutné si s sebou na cesty zabalit přípravek, u kterého budete mít jistou, že vám zabere na všechny možné původce průjmu, bez ohledu na cílovou destinaci. Zároveň by měl přípravek pomoci s odstraněním virů a bakterií z těla pryč.

Cestovatelé, především do exotických zemí, si hojně nechávají předepisovat antibiotika. Je dobré si uvědomit, že antibiotika působí pouze na průjmy bakteriálního původu a že by se měla užívat pouze v oblastech, kde není dostupná bezprostřední lékařská péče. Navíc, antibiotika mohou poškodit střevní mikroflóru („hodné“ bakterie v našich střevech) a sama vyvolat průjem.

Tasectan s sebou na cesty!

Tasectan je ideálním společníkem na vaše cesty.

Obsahuje totiž tanát želatiny, který působí tak, že vytvoří na střevní sliznici ochranný film, který chrání střevní stěny a další orgány před nepřátelskými mikroby i dráždivými složkami stravy. Neutralizuje zánětlivé procesy ve střevě a eliminuje škodlivé látky ve střevě tím, že podporuje jejich rychlejší odchod z těla pryč.

Díky svému mechanismu účinku máte s Tasectanem jistotu, že vám pomůže, je účinný na všechny typy původců, ať už se vydáte kamkoliv.

Tasectan nejenže rychle* vyřeší akutní průjem včetně jeho doprovodných příznaků, jako jsou bolesti břicha a křeče, zároveň také šetrně obnoví funkci střev.

obrázek popisující Tasectan na cesty
Muž griluje

Hlášení nežádoucích účinků a stížností na kvalitu zdravotnických prostředků:
czech.mdcomplaints@bauschhealth.com

Čtěte pečlivě návod k použití a informace o bezpečném používání. Tasectan je zdravotnický prostředek určený k obnově fyziologické funkce střevní stěny. Číslo notifikované osoby: 0373.
*Podle výsledků klinických studií účinkuje tanát želatiny již do 12 hodin.