Průjem: co ho způsobuje a jak ho léčit?

Téměř každý někdy zažil průjem. Nejčastější jsou průjmová onemocnění v horkých letních měsících, ale setkáme se s nimi celoročně. Průjem se nevyhýbá malým dětem, ani dospělým. Přečtěte si, co průjem způsobuje a co na něj zabírá, ať už bojujete s akutním nebo dlouhotrvajícím průjmem.

Co je to průjem

Průjem se objevuje náhle v podobě 3 až 5 vodnatých a neforemných stolic za den. Časté vyprazdňování může být doprovázeno křečemi či bolestmi v břiše, nevolností, slabostí a případně horečkou.

Mezi příčiny průjmových onemocnění patří převážně viry, bakterie, ale může ho způsobit také nevhodná skladba potravin nebo intolerance některé ze složek stravy nebo chronický zánět střeva. Příčinou bývá také problém s užíváním některých léků, zejména antibiotik.

Akutní průjem

Akutní průjem se objeví náhle, trvá několik dní a nebývá delší než 14 dnů. Akutní průjem je signálem, že v našem těle je něco v nepořádku. Často je příznakem různých onemocnění, zejména zánětu - například sliznice žaludku či střev nebo infekce ve střevech. Těmi běžně projde velké množství tekutin – denně 7 až 10 litrů vody. Většinou se 98 % těchto tekutin vstřebá, při průjmu je ale tato funkce narušena. Mikrobi překonají střevní mikroflóru (to jsou bakterie, které běžně žijí ve střevech a prospívají našemu tělu), přilnou k buňkám střevní sliznice a způsobí zánět. Vlivem těchto změn je narušen střevní povrch a následkem je průjem. Mikrobi mají dokonce otevřenou cestu i do krve!

Průjem
žena sedící na wc, držící toaletní papír

Chronický průjem

Kromě akutního průjmu se setkáváme s průjmem chronickým. Ten trvá týdny i měsíce. Chronický průjem bývá vedle infekcí vyvolaný například potravinovými alergiemi či intolerancemi nebo chronickými střevními záněty.

Příznaky průjmových onemocnění


Průjem je vlastně obranný mechanismus našeho organismu proti nepřátelským mikrobům nebo některým složkám potravy. Doprovázejí ho často i tyto příznaky:

  • zvracení,
  • bolest břicha,
  • křeče v oblasti podbřišku,
  • únava,
  • nechutenství,
  • zvýšená teplota.

Kdy je třeba s průjmem k lékaři

Průjmu se můžete s pomocí vhodných prostředků rychle a šetrně zbavit doma. Avšak pokud se u vás projeví některý z těchto varovných příznaků, je nutné navštívit lékaře:

  • vodnatý průjem trvá déle než tři dny - hrozí dehydratace,
  • průjem doprovází horečka,
  • ve stolici najdete krev,
  • trpíte jiným závažným onemocněním, jako je třeba cukrovka nebo choroby ledvin.
doktor držící stetoskop

Myslete na stravu a pitný režim

Pokud zjistíte, že vaše stolice je vodnatá a neforemná, měli byste dodržovat dva základní návyky:

  • pít dostatek tekutin,
  • nejíst tučná, kořeněná a sladká jídla.

Při průjmu dochází k častému vyprazdňování tekuté stolice, což způsobuje vyplavování vody z těla. Aby nedošlo k dehydrataci, je nutné pravidelně doplňovat tekutiny, i přestože máte pocit, že ve vás moc dlouho nevydrží.

Co (ne)jíst při průjmu? Je nutné dodržovat dietu?

Samozřejmostí je se vyhýbat jídlům, která jsou kořeněná a mohla by vaše zažívání ještě více podráždit. Nejezte také sladkosti, tučná jídla a mléčné výrobky. Je však třeba, abyste se jídlu nevyhýbali a jedli často a v malých porcích. Konzumovat můžete suché pečivo, suchary, bílou rýži, brambory nebo vařenou mrkev.

banán, rýže, přesnídavka, pečivo
tactesan 500 balení

Jak si s průjmem poradit?

Vyzkoušejte Tasectan! Obsahuje tanát želatiny, který funguje tak, že vytvoří na střevní sliznici ochranný film, který chrání střevní stěny před mikroby i dráždivými složkami potravy, které akutní průjem způsobují. Zároveň neutralizuje zánětlivé procesy ve střevě a eliminuje škodlivé látky ve střevě tím, že podporuje rychlejší odchod škodlivin a mikrobů z těla pryč.

Tasectan tak rychle* obnoví funkci střevní sliznice, a navíc uleví od bolesti břicha a nevolnosti, které průjem často doprovází.

Přidejte si Tasectan do své domácí lékárničky a průjem pro vás už nebude problém. Tasectan totiž pomáhá vyřešit akutní průjem, ať už je příčinou cokoliv.

Hlášení nežádoucích účinků a stížností na kvalitu zdravotnických prostředků:
czech.mdcomplaints@bauschhealth.com

Čtěte pečlivě návod k použití a informace o bezpečném používání. Tasectan je zdravotnický prostředek určený k obnově fyziologické funkce střevní stěny. Číslo notifikované osoby: 0373.
*Podle výsledků klinických studií účinkuje tanát želatiny již do 12 hodin.