Průjem – jaké jsou jeho příčiny a léčba?


Téměř každý někdy zažil průjem. Nejčastější jsou průjmová onemocnění v horkých letních měsících, ale setkáme se s nimi celoročně. Průjem se nevyhýbá malým dětem, ani dospělým. Přečtěte si, co průjem způsobuje a co na něj zabírá, ať už bojujete s vodnatým, akutním nebo dlouhotrvajícím průjmem.


Průjem

Průjem

Akutní průjem


Akutní průjem je signálem, že v našem těle je něco v nepořádku. Často je příznakem různých onemocnění, zejména zánětu - například sliznice žaludku či střev nebo infekce ve střevech. Těmi běžně projde velké množství tekutin – denně 7 až 10 litrů vody. Běžně se 98 % těchto tekutin vstřebá, při průjmu je ale tato funkce narušena. Viry nebo bakterie překonají střevní mikroflóru , přilnou k buňkám střevní sliznice a způsobí zánět.

Vlivem těchto změn dojde k narušení střevního povrchu a viry nebo bakterie mají otevřenou cestu do krve. Tomu se tělo brání a snaží se nepřátelské mikroby vyplavit. Dochází k vyprazdňování v podobě vodnatých a neforemných stolic několikrát denně.

Akutní průjem může být také neinfekční, například při dietní chybě, nadměrné konzumaci nevhodných potravin či alkoholu nebo se může dostavit jako vedlejší účinek léků.

Chronický průjem

Kromě akutního průjmu se setkáváme s průjmem chronickým. Ten trvá nejčastěji 14 dní a více. Chronický průjem bývá vedle infekcí vyvolaný například potravinovými alergiemi či intolerancemi nebo chronickými střevními záněty.


Průjem

Průjem

Příznaky průjmových onemocnění


Průjem je vlastně obranný mechanismus našeho organismu proti nepřátelským mikrobům. Střevní infekci kromě toho někdy doprovázejí tyto symptomy:

  • zvracení
  • bolest břicha,
  • křeče v oblasti podbřišku,
  • únava,
  • nechutenství,
  • zvýšená teplota.

Co je příčinou průjmu?

Mezi příčiny průjmových onemocnění patří viry, bakterie, paraziti, kontaminovaná voda a jídlo. Někdy mohou průjem spustit psychické stavy, například úzkost nebo stres, dále požití velkého množství tekutin či alkoholu, případně se objevuje i jako vedlejší účinek léků.


Průjem

Průjem

Kdy je třeba s průjmem k lékaři


Průjmu se můžete s pomocí vhodných léčiv rychle a šetrně zbavit doma. Avšak pokud se u vás projeví jeden z těchto bodů, je nutné navštívit lékaře:

  • vodnatý průjem trvá déle než tři dny - hrozí dehydratace,
  • průjem doprovází horečka,
  • ve stolici najdete krev,
  • trpíte jiným závažným onemocněním, jako je třeba cukrovka nebo choroby ledvin.

Vyzkoušejte Tasectan DUO



Dvojí účinek v jednom balení

  • Rychle vyřeší akutní průjem
  • Potlačují příznaky provázející průjem, jako jsou bolest břicha a křeče
  • Přírodní cestou obnovuje přirozenou funkci střev a střevní mikroflóru
  • Sáčky mohou už děti od narození


Tasectan

Objednejte teď a dejte vale Vašim problémům.

Hlášení nežádoucích účinků a stížností na kvalitu zdravotnických prostředků:
czech.mdcomplaints@bauschhealth.com

Vážená paní, pane,

upozorňujeme Vás, že webové stránky, na které hodláte vstoupit, nejsou určeny široké veřejnosti, neboť obsahují odborné informace o léčivých přípravcích, včetně reklamních sdělení, vztahující se k léčivým přípravkům. Tyto informace a sdělení jsou určena výhradně odborníkům dle §2a zákona č.40/1995 Sb., tedy osobám oprávněným léčivé přípravky předepisovat nebo vydávat (dále jen odborník).

Vezměte v potaz, že nejste-li odborník, vystavujete se riziku ohrožení svého zdraví, popřípadě i zdraví dalších osob, pokud byste získané informace nesprávně pochopil(a) či interpretoval(a), a to zejména reklamní sdělení, která mohou být součástí těchto stránek, či je využil(a) pro stanovení vlastní diagnózy nebo léčebného postupu, ať už ve vztahu k sobě osobně nebo ve vztahu k dalším osobám.