Průjem u dětí a kojenců

Dítě hrající si s toaletním papírem

Akutní průjem je jedna z nejčastějších infekcí, se kterými se děti setkávají. A nevyhýbá se dokonce ani těm úplně nejmenším. Většinou nejde o závažné onemocnění a díky správné léčbě během několika dnů odezní. Zejména u kojenců a batolat se ale musíme mít na pozoru před dehydratací.

Příčiny průjmu

Průjmová onemocnění jsou nejčastěji způsobena virovou nebo bakteriální infekcí trávicího traktu. Někdy může být viníkem průjmu nevhodná skladba potravin nebo intolerance některé ze složek stravy nebo chronický zánět střeva. Příčinou bývá také problém s užíváním některých léků, zejména antibiotik

Léčba průjmu u dětí

Přísná dieta a podávání černého čaje při průjmu jsou zvyklosti předávané generacemi. Dnešní medicína má na stravu a doplňování tekutin zcela odlišný pohled. Zjistěte, jak postupovat při léčbě průjmu u kojenců, dětí a batolat:

Plně kojené děti
Kojení nepřerušujte, dítě kojte v kratších intervalech, aby se nahradila ztráta tekutin a mezi kojením navíc podávejte orální rehydratační roztok v množství 10 ml/kg tělesné hmotnosti dítěte na každou stolici či zvracení.

Děti výhradně na náhradní umělé výživě
První 4 hodiny optimálně podávejte dítěti orální rehydratační roztok. Poté pokračujte s náhradní umělou výživou dle zvyklostí, a navíc podávejte orální rehydratační roztok dle doporučení lékaře.

Děti na náhradní umělé výživě, již přikrmované
První 4 hodiny optimálně podávejte dítěti orální rehydratační roztok. Poté podávejte náhradní umělou výživou a příkrmy v obvyklém množství (rýže, mrkvové pyré, bramborová kaše, banán, krůta, kuře). Navíc podávejte orální rehydratační roztok dle doporučení lékaře.

Batolata a děti starší
První 4 hodiny optimálně podávejte dítěti orální rehydratační roztok. Následně podávejte rýži, banány, škrábaná jablka, brambory, kuřecí maso, starší pečivo v malých porcích. Navíc podávejte orální rehydratační roztok dle doporučení lékaře.

Dítě které se chechtá
Dítě které se chechtá

Co na průjem u dětí

K dietní stravě přidejte zdravotnický prostředek Tasectan KIDS, který je určen pro děti už od narození. Obsahuje tanát želatiny, který rychle obnovuje funkci střevní sliznice a pomáhá eliminovat škodlivé viry a bakterie i dráždivé složky potravy z těla pryč.

Navíc dětem uleví také od dalších nepříjemných příznaků, jako jsou bolesti břicha nebo zvracení.

Dávkování Tasectanu

Tasectan Kids je ve formě praktických sáčků, takže jeho obsah snadno přimícháte do malého množství kojeneckého mléka, polotekuté stravy nebo nápoje, podle věku dítěte.

Dětské verze jsou ve formě praktických sáčků, které snadno přimícháte do kojeneckého mléka, jogurtu či přesnídávky dle věku dítěte

Přesnídávka

Děti do 3 let: 1 sáček každých 6 hodin
Děti od 3 do 14 let: 1-2 sáčky každých 6 hodin
Podávejte vždy do vymizení příznaků.

Tasectan kids 250mg a maňásek žirafy

Kdy kontaktovat dětského lékaře?

Průjem a zvracení je u kojenců mnohem závažnější než u starších dětí. Kojenci velmi snadno ztrácejí tekutiny a jsou rychle dehydratovaní. Proto neotálejte s kontaktováním svého pediatra.

U dětí mezi prvním a pátým rokem života je běžné, že mají více stolic během dne. Svého praktického lékaře kontaktujte, když:

  • dítě zvrací a má průjem současně,
  • dítě má viditelně vodnatý průjem nebo stolici s příměsí krve,
  • průjem přetrvává více než 24 - 36 hodin,
  • dítě má bolesti břicha
  • dítě má horečku.
Dítě u doktora

Nejčastější chyby při stravování dětí během průjmu

  • Přerušení kojení,
  • Ředění mléka,
  • Zvyšování příjmu tekutin čajem, kolou a jinými slazenými nápoji,
  • Hladovění 12 a více hodin.

Hlášení nežádoucích účinků a stížností na kvalitu zdravotnických prostředků:
czech.mdcomplaints@bauschhealth.com

Čtěte pečlivě návod k použití a informace o bezpečném používání. Tasectan je zdravotnický prostředek určený k obnově fyziologické funkce střevní stěny. Číslo notifikované osoby: 0373.
*Podle výsledků klinických studií účinkuje tanát želatiny již do 12 hodin.