Průjem u dětí a kojenců

Průjem se objevuje náhle v podobě vodnatých a neforemných stolic. Stolice je řídká a může dojít ke změnám barvy. Průjem ve svých nejrůznějších podobách – akutní, chronický, vodnatý, zelený či jinak zbarvený se nevyhýbá ani malým dětem a novorozencům. Zjistěte, co průjem způsobuje a jak jej zastavit.

Příčiny průjmu

Průjmová onemocnění jsou nejčastěji způsobena virovou nebo bakteriální infekcí trávicího traktu. Někdy může být viníkem průjmu nevhodná skladba potravin nebo intolerance některé ze složek stravy nebo chronický zánět střeva. Příčinou bývá také problém s užíváním některých léků, zejména antibiotik.

Léčba průjmu u dětí

Přísná dieta a podávání černého čaje při průjmu jsou zvyklosti předávané generacemi. Dnešní medicína má na stravu a doplňování tekutin zcela odlišný pohled. Zjistěte, jak postupovat při léčbě průjmu u kojenců, dětí a batolat:

 • Plně kojené děti
  Kojení nepřerušujte, dítě kojte v kratších intervalech, aby se nahradila ztráta tekutin a mezi kojením navíc podávejte orální rehydratační roztok v množství 10 ml/kg tělesné hmotnosti dítěte na každou stolici či zvracení.
 • Děti výhradně na náhradní umělé výživě
  První 4 hodiny optimálně podávejte dítěti orální rehydratační roztok. Poté pokračujte s náhradní umělou výživou dle zvyklostí, a navíc podávejte orální rehydratační roztok dle doporučení lékaře.
 • Děti na náhradní umělé výživě, již přikrmované
  První 4 hodiny optimálně podávejte dítěti orální rehydratační roztok. Poté podávejte náhradní umělou výživou a příkrmy v obvyklém množství (rýže, mrkvové pyré, bramborová kaše, banán, krůta, kuře). Navíc podávejte orální rehydratační roztok dle doporučení lékaře.
 • Batolata a děti starší
  První 4 hodiny optimálně podávejte dítěti orální rehydratační roztok. Následně podávejte rýži, banány, škrábaná jablka, brambory, kuřecí maso, starší pečivo v malých porcích. Navíc podávejte orální rehydratační roztok dle doporučení lékaře.

Průjem u děti a kojenců

Průjem u děti a kojenců

Co na průjem u dětí

Pro rychlejší regeneraci trávení a ke zkrácení doby průjmu je možné k dietní stravě přidat podpůrný přípravek. Tím je například Tasectan DUO KIDS, který je určen pro děti už od narození. Tento zdravotnický prostředek obsahuje tanát želatiny, který přírodní cestou obnovuje přirozenou funkci střev, a tyndalizovaná probiotika, která podporují jejich obranyschopnost.


Dětem do 3 let podávejte jeden sáček každých 6 hodin. Dětem od 3 do 14 let 1 až 2 sáčky každých 6 hodin. Obsah sáčku můžete přimíchat do malého množství kojeneckého mléka, polotekuté stravy nebo nápoje, záleží na věku dítěte. Podávejte vždy do vymizení příznaků.

Kdy kontaktovat dětského lékaře?

Průjem a zvracení je u kojenců mnohem závažnější než u starších dětí. Kojenci velmi snadno ztrácejí tekutiny a jsou rychle dehydratovaní. Proto neotálejte s kontaktováním svého pediatra.


U dětí mezi prvním a pátým rokem života je běžné, že mají více stolic během dne. Svého praktického lékaře kontaktujte, když:

 • dítě zvrací a má průjem současně,
 • dítě má viditelně vodnatý průjem nebo stolici s příměsí krve,
 • průjem přetrvává více než 24 - 36 hodin,
 • dítě má bolesti břicha.

Kdy kontaktovat dětského lékaře?

Nejčastější chyby při stravování dětí během průjmu

 • Přerušení kojení,
 • Ředění mléka,
 • Zvyšování příjmu tekutin čajem, kolou a jinými slazenými nápoji,
 • Hladovění 12 a více hodin.

Vyzkoušejte Tasectan DUODvojí účinek v jednom balení

 • Rychle vyřeší akutní průjem
 • Potlačují příznaky provázející průjem, jako jsou bolest břicha a křeče
 • Přírodní cestou obnovuje přirozenou funkci střev a střevní mikroflóru
 • Sáčky mohou už děti od narození


Tasectan

Objednejte teď a dejte vale Vašim problémům.

Hlášení nežádoucích účinků a stížností na kvalitu zdravotnických prostředků:
czech.mdcomplaints@bauschhealth.com

Vážená paní, pane,

upozorňujeme Vás, že webové stránky, na které hodláte vstoupit, nejsou určeny široké veřejnosti, neboť obsahují odborné informace o léčivých přípravcích, včetně reklamních sdělení, vztahující se k léčivým přípravkům. Tyto informace a sdělení jsou určena výhradně odborníkům dle §2a zákona č.40/1995 Sb., tedy osobám oprávněným léčivé přípravky předepisovat nebo vydávat (dále jen odborník).

Vezměte v potaz, že nejste-li odborník, vystavujete se riziku ohrožení svého zdraví, popřípadě i zdraví dalších osob, pokud byste získané informace nesprávně pochopil(a) či interpretoval(a), a to zejména reklamní sdělení, která mohou být součástí těchto stránek, či je využil(a) pro stanovení vlastní diagnózy nebo léčebného postupu, ať už ve vztahu k sobě osobně nebo ve vztahu k dalším osobám.